Patarimai, keliaujantiems į kruizą

Patarimai pravers  renkantis bet kokį kruizą...

Besidominančių kruizais pastaraisiais metais vis didėja. Tuo pačiu aišku auga ir pati kruizų pasiūla pagal maršrutus bei kategorijas (poilsiniai, pažintiniai). Žemiau pateikiame keletą svarbių patarimų, kurie galbūt Jums pravers renkantis bet kokį kruizą - jūrų, vandenynų ar upių ir patirti maksimum malonumų iš kelionės.

Renkantis kruizą

Norėtumėte leistis į kruizinę kelionę, bet nežinote kokią geriau pasirinkti? Pirmiausiai sau užduokite keletą klausimų:

  • Ar norite sustoti dideliuose uostuose, kad galėtumėte pasivaikščioti po miestą, ar norite likti laive visos kelionės laiku?
  • Ar norite praleisti laiką triukšmingoje kompanijoje ar trokštate daugiau ramaus poilsio?
  • Ar norite praleisti laiką su draugais ar Jums svarbu susitikti ir užmegzti naujas pažintis?
  • Kas tai turėtų būti: jūra, ar upė?
  • Ir žinoma planuojamas biudžetas. Nes pvz. kelionė su kruizu Amerikoje Jums atsieis brangiau, nei kruizas po Baltijos jūrą.

Atsakymai į šiuos klausimus apsaugos Jus nuo klaidų, kad iš kelionės patirtumėte kuo daugiau malonumų.

Jeigu norite kelionės daugiau ramesnės, rinkitės ilgesnės trukmės kruizus. Bet koks kruizas ilgesnės kaip 10 dienų bus populiarus tarp vyresnio amžiaus žmonių, nes jie mažiau priklausomi nuo laiko. Jei Jūsų tikslas triukšmingos jaunimo kompanijos, tai rinkitės kruizus savaitės trukmės ar šiek tiek trumpesnius. Na, o jei norite gerų beprotiškų vakarėlių, bemiegių šėlstančių naktų – rinkitės 2-4 dienų kruizus.

Ir prisiminkite, kad kuo didesnis laivas, tuo daugiau galimybių ir pramogų!

Ką pasiimti su savimi

Atsakymas paprastas: kuo mažiau, tuo geriau.

Net didžiausiuose kruiziniuose laivuose, kurie talpina 6500 keleivių, kajutės dydis bus kaip mažiausias viešbučio kambarys. Kas bus kajutėje? Tai nedidelė spinta, pora spintelių ir mažas staliukas. Todėl greičiausiai visus daiktus teks laikyti lagamine po lova, o ten kaip sakoma vietos nedaug. Neimkite 10 porų batų. Komplekto iš lengvų batelių, išeiginių batelių ir šlepečių pakaks bet kokiam atvejui. Nepamirškite pasiimti maudymosi kostiumėlio (laivuose juk yra baseinai) ir šiltesnių rūbų. Atviroje jūroje gali būti vėsu naktimis, net nepriklausant kokioje geografinėje vietoje būsite. Pasiimkite ką nors lengvo nuo lietaus, pageidaujama su gobtuvu – paprasčiausias lietpaltis nuo lietaus tikrai neužims daug vietos. O patogumas garantuotas. Tropikų kraštuose lietūs ne retas dalykas. Beveik visuose kruizuose vyksta oficialūs iškilmingi vakarai, todėl pasiimkite kostiumą ar vakarinę suknelę.

Laive būna 3 skirtingų tipų vakarai:
kasdieninis (casual), puošnus kasdieninis (smart casual) ir formalus (formal).
Siūlomas dress kodas šiems vakarams:
Kasdieninis (casual): sportiniai marškinėliai ir laisvos kelnės vyrams, suknelė arba kelnės moterims.
Puošnus kasdieninis (smart casual): švarkai ir kaklaryšiai vyrams, suknelės arba kostiuminės kelnės moterims.
Formalus (formal): kostiumai ir kaklaryšiai arba smokingai vyrams, kokteilinės suknelės moterims.
Kruizo trukmės ir planuojamų vakarų tipų skaičius:
Kruizo trukmė Kasdieniniai Puošnūs kasdieniniai Formalūs
3 nakvynės 2 0 1
4 nakvynės 3 0 1
5 nakvynės 3 1 1
6 nakvynės 3 1 2
7 nakvynės 4 1 2
8 nakvynės 4 2 2

Planuokite laiką

Būdami laive perstatykite savo laikrodžius pagal laivo laiką, o ne regiono į kurį ką tik atvykote. Nes būtent pagal laivo laiką vyksta visa veikla laive, pvz. maitinimas ar ekskursijos. Kruizuose visada yra siūlomos ekskursijos atvykus į bet kokį uostą. Į jas Jūs galite užsiregistruoti iš anksto arba laukti iki paskutinės akimirkos. Bet reiktų ir prisiminti: laukiant iki paskutinės akimirkos vietų ekskursiniame autobuse gali ir nelikti. Bet kokiu atveju, kiekviena valanda praleista ekskursijoje, tai ne gulėjimas denyje, tai ne valanda SPA centre, vyno degustavimas ar 100 kitų pramogų, kurių apstu ypač dideliuose laivuose. Nepamirškite – visko pasaulyje nesuspėsite, todėl rinkitės tai, kas mieliau širdžiai. Geriausia žinia ta, kad mažiausiai 1 diena tai tikrai bus praleidžiama ant bangų atviroje jūroje. Štai tada tikrai skubėkite išbandyti visko kuo daugiau. Dauguma didelių laivų siūlo savo keleiviams programų tvarkaraščius pagal dienas. Tai imkite markerį ir žymėkitės. Na, o mažesniuose laivuose ko gero teks lavinti savo atmintį, nes juose dažniausiai kitos dienos planai yra pranešami vakarienės metu.

Vakarienė: iš anksto ar ekspromtu

Daugeliui žmonių nepatinka schema, kuri yra taikoma daugeliuose laivuose: iš anksto salėje yra paskiriama vieta kartu su kitų žmonių grupe ir kiekvieną dieną per pusryčius, pietus ir vakariene matai vis tuos pačius veidus. Tačiau nereikia bijoti šios schemos. Dažniausiai kompanija, kuri organizuoja kruizą parenka kompanjonus atsižvelgiant į amžių ar kitus kriterijus, tokius kaip pensininkai, jaunimas ar šeimyninės poros. Kita vertus, kartu būdami keletą dienų, Jūs užmezgate naujas pažintis ir galite tapti gerais draugais. Dideliuose ir vidutinio dydžio laivuose, yra galimybė valgyti ir “ekspromtu” – tam yra keletą restoranų, kavinių. Jums net pasiūlys užmokėti už privatumo galimybę. Pinigai daug ką apsprendžia, bet žinokite, kad 2-jų savaičių kruize tokios išlaidos gerokai patuštins Jūsų kišenę. Bendrame restorane iš anksto išpirktas maitinimas savo patiekalų įvairove Jus tikrai nustebins. Kai “ekspromto” restoranuose, tų patiekalų Jūs net nerasite. Teisingiausias čia būtų pasirinkimas – kombinuokite. Tik tokiu būdu apsaugosite savo kišenę, bet ir patirsite malonumų įvertindami aptarnavimo lygius.

Alkoholinių gėrimų atsinešimas į laivą

Svečiams nėra leidžiama įsinešti alkoholinių gėrimų vartojimui ar kokiam kitam tikslui. Alkoholiniai gėrimai pirkti uostuose ar laivo parduotuvėse bus saugomi laive ir pristatyti į Jūsų kajutę paskutinę plaukimo dieną. Apsauga gali tikrinti Jūsų isinešamas talpas (vandens butelius, vaisvandenių butelius, burnos skalavimo skysčių butelius, bagažą ir t.t.) ir perimti talpas su alkoholiu. Svečiai, kurie pažeidžia bet kurias alkoholio politikos taisykles (padaugina vartojimą, teikia alkoholio žmonės neturintiems 21 metų, nepagarbiai elgiasi, ar bando nuslėpti alkoholinius gėrimus nuo apsaugos ar bagažo patikros punktuose), gali būti neįleidžiami arba išlaipinami iš laivo. Svečiams, neturintiems 21 metų, alkoholis nebus grąžinamas.

Papildomos išlaidos

Daugumoje laivų, ypač vidutinio dydžio ir dideliuose, keleiviams registracijos į laivą metu yra išduodama plastikinė kortelė (Cruise Card, SeaPass), kuri tampa Jūsų bilietu ir tuo pačiu kaip kreditinė kortelė. Aktyvuoti šios kortelės galiojimą bus reikalingi keleivio kreditinės (ne debetinės) kortelės duomenys arba įneštas depozitas grynaisiais pinigais. Laive su ja Jūs galite pirkti kitas paslaugas, kurios neįskaičiuotos į kruizo bilietą: SPA centrai, gėrimai, papildomas maistas, desertai, grožio salonai, sporto salės ir t.t. Kad nepamirštumėte kiek išleidote, pasiimkite kalkuliatorių (jį greičiausiai turite savo mobiliajame telefone) ir rašykitės visas išlaidas. Pastoviai sekdami savo išlaidas ir įvertindami savo galimybes, apsisaugosite nuo nemalonių siurprizų kelionės pabaigoje. Sąskaita apmokėjimui dažniausiai pristatoma į kajutę iš vakaro prieš išvykimo dieną. Jei būsite pateikę kreditinę kortelę ir neturėsite jokių priekaištų pateiktai sąskaitai, suma bus nuskaičiuota nuo kortelės išvykimo dieną. Jei naudositės grynaisiais pinigais, dėl sąskaitos apmokėjimo reikės kreiptis į Guest Relations (Svečių aptarnavimo centrą), kad atgautumėte nepanaudotą sumą arba apmokėtumėte viršytą depozitą. Svarbu: Jei už savo sąskaitą planuojate mokėti grynaisiais pinigais, reikalaujamas depozitas: 7 ir daugiau nakvynių kruizams reikalaujamo užstato limitas yra 500 USD, o 2/3/4/5 nakvynių plaukimams – 300 USD. Kai limitas pasiekiamas, svečiai yra apie tai informuojami.

Būtinai pasiimkite grynų pinigų vykdami į ekskursijas, kad turėtumėte arbatpinigių ekskursijų vadovams ir vairuotojams (įprastai tai sudaro 10%), valytojai jūsų kambario ar tiesiog kitiems įgulos nariams už malonų aptarnavimą.

Ekskursijos uostuose

Kruiziniai laivai į uostus dažniausiai atplaukia rytais ir išplaukia iš jų vakarais. Nėra privaloma užsisakyti laive ekskursijų tam, kad išliptumėte iš laivo. Daugelyje uostų veikia viešasis transportas, laiką galima leisti kaip pageidaujate bei vietiniai ekskursijų organizatoriai. Svarbu: išlipdami iš laivo nepamirškite pasiimti gautos kortelės registracijos metu ir  laiku sugrįšti į laivą. Dažniausiai laive reikia būti 30 minučių prieš jam išplaukiant, tačiau tikslų laiką būtina pasitikslinti laive ir jis bus nurodytas prie išlipimo trapo. Jei nenorima niekur eiti, laisvą laiką galime leisti ir laive.

Cruise Card, SeaPass
veikia kaip: Jūsų kambario raktas, Jūsų leidimas į laivą visuose uostuose ir kaip sąskaita laive, į kurią skaičiuojamos papildomos paslaugos ir pirkiniai bei specialūs restoranai

Jūros liga

Taip, jūros liga – didžiausias argumentas prieš. Tačiau norime pastebėti, kad šiuolaikiniai, modernūs kruiziniai laivai, turi pažangiausias stabilizavimo technologijas, leidžiančios komfortiškai jaustis keleiviams net esant stipriai audrai.

Tikimybė susirgti jūros liga yra labai maža ir Jūs nebūtinai ja susirgsite. Bet jei turite polinkį į ją, arba nežinote ar ją turite, pasiimkite iš karto į kelionę vaistų arba kramtomųjų pastilių su imbieru (imbieras jau nuo seno gerai žinomas, kaip vaistas prieš jūros ligą). Arba nešiokitės su savimi apelsiną (laivuose jų dažniausiai būna pusryčių metu). Pauostykite vidinę žievelės pusę ir Jums iš karto palengvės. Paprašykite, kad Jus apgyvendintų kajutėje kuo žemiau. Paslaptis tame, kad kuo aukščiau jūs esate, tuo labiau jaučiamas jūros bangavimas. Ir valgykite kuo mažiau rūgštaus maisto. Nes kuo skrandyje daugiau rūgšties, tuo labiau ji „prašosi į lauką“. Jei užėjo jūros liga, atsisukite veidu į vėją, pažiūrėkite į horizontą ir nustokite bet ką gerti – juk jūsų skrandyje viskas vyksta kaip jūroje.

 

GEROS KELIONĖS 

Straipsnis verstas iš “Destinations”